СТРАСНИЙ ТИЖДЕНЬ. Розклад Богослужінь 2021

Друк
177924922 3989010141165762 478355524312015899 n
 
177901991 3989010257832417 1256012119004552951 n
СТРАСНИЙ ТИЖДЕНЬ
Останній тиждень перед Великоднем носить назву Страсного, бо в цей час Церква згадує Страсті Христові. Через особливе значення і велич духовних спогадів та богослужінь Страсний тиждень не включений у богослужбове коло Великого посту, а стоїть окремо, як перехід від Святої Чотиридесятниці до Світлого Христового Воскресіння.
Протягом Страсної седмиці Церква послідовно згадує останні дні земного життя Господа Ісуса Христа.
s2
У ВЕЛИКИЙ ПОНЕДІЛОК згадується старозавітній образ патріарха Йосифа, який був проданий братами в Єгипет, постраждав, а потім прославився і звеличився. Йосиф є прообразом страждань Христа Спасителя, який був відданий на смерть співвітчизниками, але возвеличився у Своєму Воскресінні з мертвих. Також прообразне значення життя Йосифа можемо бачити в тому, що він був відданий братами на смерть, але Бог зробив так, що Йосиф в час голоду врятував свого батька і братів від смерті. Також і Господь Ісус Христос був відданий людьми на смерть, але завдяки Його воскресінню ми звільняємося від рабства гріху та смерті.
s3
Крім цього в понеділок згадується прокляття Господом смоковниці, яку він побачив на дорозі, але не знайшов на ній плодів. Безплідна смоківниця є образом лицемірних фарисеїв та всіх, в кому, незважаючи на зовнішню побожність, Господь не знаходить правдивих плодів віри й благочестя, а тільки лицемірну тінь закону. Безплідній, засохлій смоковниці буває подібна і всяка душа людська, якщо вона не приносить духовних плодів – істинного покаяння, віри, молитви й добрих діл.

ВЕЛИКИЙ ВІВТОРОК

У Великий вівторок згадується викриття Господом книжників і фарисеїв, Його розмови і притчі, сказані в цей день в Єрусалимському храмі: про податок кесарю, про воскресіння мертвих, про Страшний суд і кінець світу, притчі про десять дів і таланти. В притчах зображається неочікуване пришестя Господа (про десять дів) і праведність суду Божого (про таланти).
 
Із всіх цих повчань Церква пропонує нам притчу про десять дів, яка за своїм змістом найбільш яскраво підкреслює ці спасительні для кожного із нас дні. Цією притчею Церква закликає нас завжди бути готовими до зустрічі Жениха Небесного, а це можна зробити тільки через чистоту, милостиню, увагу до ближніх, добрі справи, і все це символізує собою олива, приготована мудрими дівами. Юродиві, тобто нерозумні і безпечні діви, в ніч свого життя всі заснули і коли прийшов Жених, то мудрі діви запалили світильники і увійшли з Ним на весілля, а для цих нерозумних та недбайливих двері Царство Божого закрилися.
Отже нам потрібно у ці святі дні подбати про те, щоб олива милості і чистоти нашої була приготована для світильника – душі, яка безпечно ще спить і не чує, що йде до неї Христос Спаситель. На ранішньому богослужінні Церква згадує реальну євангельську історію про озлоблення первосвящеників і старійшин, які підходили до Ісуса з різними підступними запитаннями, але Він бачачи їхнє крайнє лицемірство, викриває та соромить їх: “Горе вам, книжники і фарисеї лицеміри… що закриваєте Царство Боже перед людьми і самі туди не входите” (Мф. 23; 13).
Останнім лейтмотивом цього дня є євангельські слова Христа: “Ви знаєте, що через два дні буде Пасха, і Син Людський виданий буде на розп’яття” (Мф. 26; 2). Господь, Який йде на добровільні страждання, наближається до Своїх Страстей і Голгофи.
s4
 
ВЕЛИКА СЕРЕДА
День зради. У цей день Юда за 30 срібників зрадив Спасителя, обіцяючи показати Його воїнам, щоб ті могли дізнатися і схопити. “Учні вчинили так, як звелів їм Ісус, і зачали пасхальну трапезу, – пишеться в Євангелії. – І от увечері, сидячи разом з дванадцятьма учнями за трапезою, Він сказав їм: запевняю вас: один із вас видасть Мене. І у великій печалі вони стали питати Його, кожен окремо: чи не я, Господи? Він же сказав у відповідь: той, хто опустив разом зі Мною руку в страву, видасть Мене”. Коли рука Іуди опинилася у страві і той, як і решта запитав: “Чи не я, Господи?” Господь відповів: “Ти сказав. Роби те, що мав намір”. Апостоли не могли зрозуміти, чому так сказав Христос. Вони думали, що Христос просто доручив Іуді зробити пожертвування перед Великоднем – адже він носив завжди з собою ящик з милостинею. І тільки потім дізналися, що це Христос говорив про зраду. На згадку про зраду Христа Юдою християни стараються дотримуватися посту щосереди протягом року.
s5
s6
ВЕЛИКИЙ ЧЕТВЕР
Встановлення Таїнства Євхаристії. Коли Юда пішов з тайної вечері, Господь сказав: “І, взявши чашу і подяку, подав їм і сказав: пийте з неї всі, бо це кров Моя Нового Заповіту, що за багатьох проливається на відпущення гріхів” – це була перша літургійна дія, вчинена ще самим Господом і передана апостолам в знак того, що вони передадуть тіло Христа віруючим церкви Христової.
Після Таємної вечері Христос, показуючи Своє смирення, омив ноги учням, що теж знайшло відображення в богослужбовій практиці Церкви. Чин омивання ніг відбувається архієреєм після літургії, який, подібно до Христа, омиває ноги дванадцяти священнослужителям. Ще у Великий четвер згадують останню бесіду з учнями, Гефсиманське боріння. Вночі – зрада і взяття Христа під варту.
s7
ВЕЛИКА П'ЯТНИЦЯ
День скорботи. Саме в цей день Ісус Христос упокоївся і був похований. Зауважимо, що зазвичай при розп’ятті людей смерть була довгою і болісною, наступала тільки на наступний день, коли охорона перебивала гомілки. У Христа вона наступила набагато раніше. Коли йому  прокололи списом ребро, то звідти полилася кров і вода. За вченням церкви, кров очищає, а вода втамовує спрагу людського життя.
Це день суворого посту, деякі віруючі навіть не розмовляють, проводячи день в молитві. Пекти паски та фарбувати яйця в цей день не можна. Сам день Великої п’ятниці починається рано вранці, коли під час служби читаються Євангеліє страстей Господніх. Усередині дня здійснюється вечірня з виносом плащаниці.

s8

 

Митрополит Димитрій (Рудюк)