На сайті 22 гостей та користувачі відсутні

10 листопада - пам'ять святої мц. Параскеви-П'ятниці

St Paraskeva Halychyna 17th

Свята великомучениця Параскева-П`ятниця

10 листопада святкуємо пам`ять святої великомучениці Параскеви-П`ятниці, яка народилася неподалік від Риму під час царювання імператора Адріана (117-138). Її батьками були благочестиві християни Агафон і Політія, які молилися Богові за те, щоб народити дитину. Незабаром Господь, почувши прохання сімейства, благословив їм доньку, яку назвали Параскевою, тобто П`ятницею, бо народилась вона в п`ятницю, у день животворних страждань Господа Ісуса Христа.

Дівчина зростала у благочесті. Вона не знала ніяких дитячих забав, а все була при храмі, прислуговувала в ньому і розмірковувала над Священним Писанням та молилась. Особливо шанувала Параскева чесні страждання Господа і Спасителя нашого Ісуса Христа. Коли їй виповнилось 12 років, то сталось так, що відійшли її батьки у засвіти, і Параскева, роздавши всі свої успадковані багатства, відійшла до монастиря і стала в ньому нести подвиг.

Через деякий час Параскева-П`ятниця залишила монастир, тому що хотіла проповідувати Христа усім людям. Обходячи села й міста, вона несла слово Боже. Її доброта та молитва випромінювали любов, так що в Параскеви з`явилося чимало ворогів серед язичників та юдеїв. Вони донесли на неї правителю і той вирішив звабити її усілякими переконаннями, щоб вона залишила Христа і отримала земні багатства, а якщо цього не залишить, то буде піддана нестерпним мукам. Тендітна дівчина відповідала: «Ніколи я не відречуся від найсолодшого Ісуса Христа, і ніякі вмовляння не зможуть розлучити мене з моєю любов`ю, а ваші боги зникнуть навіки!». Правитель, почувши таку відповідь Параскеви, настільки роз`ярився, що наказав воїнам надіти на її голову залізний, розпечений у вогні шолом. Але подібно до трьох отроків в печі, свята мучениця покрилася росою і не відчула ніяких мук. Тоді їй відсікли груди і кинули до в`язниці.

Параскеву підтримував ангел, який явився при великому землетрусі, щоб зцілити її. Побачивши таке чудо багато воїнів увірували в Христа і їх за це піддали тортурам та вбили з наказу правителя. Після цього великомученицю знову покликав до себе вельможа та став вмовляти зректися Бога. Параскева так само переконливо відповідала, що вона ніколи не відійде від Христа. Тоді з наказу деспота її вкинули до розпеченого котла, де плавився свинець, але тіло страждальниці знову залишилось неушкодженим. До котла наблизився мучитель і осліп від жару. Тиран став кричати та благати святу, щоб вона зцілила його очі. Помолившись до Бога за свого мучителя, Параскева і всі інші переконалися, що він зцілився і побачив світло істинного Владики, так що відразу прийняв віру в Христа і відпустив Параскеву.

Мучениця й надалі проповідувала християнську віру, і прийшла в одне місто, правителем якого був Асклепій. Він наказав воїнам, щоб вони схопили «горде дівча» і привели до нього на суд. У відповідь Параскева сотворила хресне знамення і оголосила себе служителькою Бога, творця неба і землі, Який прийшов на хресну смерть заради нашого спасіння. Тиран наказав мучити її і тяжко бити. А потім мучениці було запропоновано принести жертву чужим богам. Вона цього не зробила, а плюнула вельможі межи очі. Розлючений Асклепій повелів бити Параскеву до того часу, поки не з`являться на її тілі голі кістки, а потім вкинути до темниці.

На ранок всі здивувалися від того, що мученицю знайшли зовсім здоровою і вона ще й попросила, щоб її завели у храм Аполона. Правитель зрадів такому бажанню Параскеви і коли її привели до храму, то жреці приготували жертву, яку вона нібито мала принести язичницьким богам. Свята, після довгої молитви, перехрестилась і всі ідоли з великим шумом попадали на землю, а народ, який все це бачив, викрикував: «Великий Бог християн!». У гніві жреці стали вимагати страти Параскеви-П`ятниці і кинули її до ями, в якій мучениця хресним знаменом умертвила багато зміїв та скорпіонів.

Переляканий Асклепій відпровадив святу до іншого краю, яким керував жорстокий Тарасій. І там Параскева творила багато чудес, так що правитель звинувати її в чарах і наказав кинути до нечистої ями, але мучениця перетворила все навколо неї на квітучий берег, а ангел Господній постійно підкріпляв Параскеву у стражданнях. Тоді тиран наказав відсікти їй голову і мучениця, смиренно схиливши її перед палачем, віддала духа Богові. Відразу ж з неба всі почули голос, який вітав Параскеву-П`ятницю у Царстві Небесному. Відтоді всі, хто шанував її в чесних мощах, отримував і отримує зцілення від хвороби очей.

В народній уяві на Параскеви-П`ятниці жінки не шили і не пряли, бо багатьом великомучениця з`являлася у вигляді дуже бідної жінки, а її тіло було пошпигане голками та іншими колючими предметами. У «Духовному регламенті», автором якого був Феофан Прокопович, йшлося про те, що в Україні дуже шанували цей день і навіть водили «простоволосу» жінку, якій віддавали певні шани. Отже, ще на початку XVIII ст. цей день в українських парафіях відзначався дуже врочисто, хоча й водіння жінки, яка грала роль П`ятниці, було напевно зайвим і дещо кумедним. Взагалі жінки в Україні шанували 12 п`ятниць перед великими святами. У ці дні по Україні відбувалися ярмарки, або ж відпустові свята біля джерел та святинь. Деякі п`ятниці були навіть поминальними, наприклад на Козацьким Могилах під Берестечком. З роками така шана до п`ятниць відійшла і якщо й шанують такий день, то постом і згадування хресних страждань та розп`яття Христа Спасителя.

Взагалі церковний календар знає кілька мучениць Параскев-П`ятниць і преподобної Параскеви-Петки, Сербської. Їх мартирій настільки подібний, що важко встановити точність передань про їх святі муки. З цього приводу у Львові є храм на Підзамчі, дуже давній, який називають храмом святих П`ятниць, тобто усіх Параскев, пам`ять яких творить Церква.

Митрополит Димитрій Рудюк (за матеріалами фейсбук-сторінки)

 

Параскева